Łóżka rehabilitacyjne zaprojektowane są z myślą o osobach, które ze względu na stan zdrowia są zmuszone spędzać w nim dużo czasu.
Leże łóżka ortopedycznego podzielone jest na sekcje, których wysokość regulowana jest oddzielnie najczęściej zdalnie za pomocą pilota. Oparcie łóżka podnoszone jest tak wysoko by zapewnić pacjentowi pozycję półsiedzącą. Cała wysokość łóżka rehabilitacyjnego jest również regulowana by pielęgnacja osoby leżącej nie nadwerężała kręgosłupa opiekunów. Łóżka rehabilitacyjne wyposażone są również w barierki uniemożliwiające wypadnięcie chorego podczas snu. oraz wysięgnik ułatwiający pacjentowi zmianę pozycji. Aby pacjent nie cierpiał z powodów przykurczów mięśni nóg większość łózek rehabilitacyjnych oferuje funkcje Trendelenburga. W tej pozycji głowa chorego znajduje się niżej niż nogi. Możliwa jest również do zastosowania pozycja anty Trendelenburga, gdzie głowa i tułów pacjenta znajduje się powyżej szczytu nóg. W tym celu musimy jednocześnie podnieść zagłówek i podnóżek. Takie ustawienie łóżka nazywane jest pozycją dużego fotela. Zmiany tych pozycji dokonujemy przy pomocy pilota.
Ważne jest aby łóżko, na którym chory się znajduje wyposażone było w koła, dzięki którym, pacjenta można bezpiecznie przewozić poza salę czy pokój, w którym zazwyczaj przebywa (zapobiega to konieczności jego przenoszenia na wózek). Dzięki takiemu rozwiązania eliminujemy możliwość upadku chorego podczas przenoszenia na wózek. Należy jednak pamiętać aby takie łóżko posiadało kółka, które w dowolnym momencie zablokować można hamulce. Elementem łóżka rehabilitacyjnego jest materac, na którym leży chory. Powinien to być materac przeciwodleżynowy. Istotnymi częściami składowymi łóżka są drabinka oraz wysięgnik. Przedmioty te służą do ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz ułatwiają podnoszenie się chorego.
Niektóre łóżka dodatkowo posiadają w wyposażeniu specjalny stolik ułatwiający karmienie chorego, czy umożliwiający mu czytanie.